تلفن تماس
menuordersearch
abrabzar.com

آینده دستگاه جوش، دستگاه جوش لیزر

جستجو
۱۴۰۰/۱۲/۲۷ جمعه
(0)
(0)
آینده دستگاه جوش، دستگاه جوش لیزر
آینده دستگاه جوش، دستگاه جوش لیزر


امروزه کلیه مراکز تحقیق و توسعه، تلاش می‌کنند که بهره وری در صنایع مختلف افزایش یابد. تمامی پروژه های فناورانه در تلاشند که در پایان کار، با استفاده از علوم روز دنیا، علاوه بر افزایش کیفیت ،انجام امور را آسانتر کنند.

به دلیل استفاده گسترده از جوشکاری، نیاز بود از علوم روز دنیا همچون لیزر در این تکنولوژی استفاده شود. علت دیگر این تمرکز بر فناوری لیزر، نتایج خوب آن در دستگاههای برش و حک و ... بود و در مقایسه این دستگاهها با دستگاههای سنتی، نتایج فوق العاده ای در افزایش کیفیت و سرعت در ساخت کسب شده بود. تمام این نتایج مراکز تحقیق و توسعه را برای ساخت نسل جدید دستگاههای جوشکاری با استفاده از لیزر ترغیب کرد.

در کشور ما نیز شرکتهای مختلفی از جمله نوین تاک لیزر،روتک، آروا و همچنین شرکت نوین صنعت پرتو گستر وندا ( NSPV) در حال تولید دستگاه جوش لیزری و کار بر روی این دستگاه هستند. شرکت نوین صنعت پرتوگستر وندا nspv با استفاده توان داخل کشور، موفق به تولید دستگاه جوش لیزری به صورت بومی شده است که به موجب بومی بودن این دستگاه گارانتی و خدمات پس از فروش این شرکت بسیار عالی و منطبق بر شرایط صنعتگران است.

در دستگاه جوش لیزری، چگالی بالای نور لیزر میتواند سطح را در عرض چند میلی ثانیه تا نقطه جوش گرم نماید و در نتیجه تبخیر رخ دهد. در این فرآیند، قبل از تبخیر لایه سطحی، دمای لایه های زیرین نیز به نقطه ذوب می‌رسد که به راحتی می‌تواند یک جوشکاری لیزری خوب را بین سطوح با دستگاه جوش لیزری فیبری ایجاد نماید .لیزرهای مورد استفاده در دستگاههای جوش لیزری انواع مختلفی دارد که امروزه برای کاربری عمومی جوشکاری از لیزر فیبری(لیزر فایبر) استفاده می‌شود.

جوش لیزر

جوش لیزری فیبری در مقایسه با دیگر نمونه ها به لوازم و تجهیزات کمتری نیاز دارد. به همین دلیل دارای کابین کوچکتری است. همچنین به دلیل انتقال نور از طریق فیبر، آزادی عمل بیشتری را برای کاربر فراهم می‌نماید.

در دستگاه جوش لیزری، هد لیزر در دسته دستگاه جوش لیزری قرار می‌گیرد. فرآیند جوشکاری لیزری، بدون تماس و فشار و در اثر تابش مستقیم نور لیزر بر روی سطح انجام می‌شود. به لطف این تکنولوژی جوش لیزری، حتی در مکان های سختی که امکان استفاده از جوش سنتی وجود ندارد می‌توان از این دستگاه استفاده نمود. به راحتی با نصب نازل های مختلف به دسته جوش، در هر زاویه ای جوشکاری لیزری قابل انجام است. به جهت حفظ ایمنی، دسته جوش لیزر زمانی عمل خواهد کرد که نوک آن با فلز در تماس باشد.

آینده دستگاه جوش؛ دستگاه جوش لیزری

مزایای استفاده از جوش لیزری

جوش لیزری، عمیق، باریک و بسیار تمیز است و فرآینده سمباده زنی پس از جوشکاری را بسیار کاهش می‌دهد. جوش لیزری، ساختار خوب و مستحکم تری در مقایسه با جوش الکتریکی دارد. با استفاده از این دستگاه می‌توان انواع فلزها مانند فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، استیل، گالوانیزه، آلومینیوم و آلیاژهای آن، آلیاژهای تیتانیوم، مس، نیکل و برخی پلاستیکها وکامپوزیتها حتی فلزها با جنس های مختلف را به هم جوش داد.همچنین می‌توان برای ورقهای نازک بدون استفاده از مواد پرکننده جوشکاری لیزری را انجام داد. در هنگام جوشکاری با دستگاه جوش لیزری دیگر پدیده اعوجاج ناشی از گرمای ناشی از جوش در فلز سطح کار وجود نخواهد داشت.

سرعت جوشکاری لیزری نسبت به جوشکاری سنتی 2 تا 10 برابر بیشتر است. در این روش می‌توان با سرعت دو متر بر دقیقه با عمق نفود 2 میلیمتر جوشکاری نمود. تغییر شکل محل جوشکاری بر اثر حرارت که در روش سنتی ایجاد می‌شد در جوشکاری لیزری رخ نمی‌دهد. کار با دستگاه جوش لیزری بسیار آسان است و فرد با آموزش ساده می‌تواند جوشکاری نماید. دستگاه جوش لیزری براحتی می‌تواند برروی انواع ربات ها نصب گردد و عملیات جوشکاری را انجام دهد.

طول عمر دستگاه در مقایسه با دستگاههای قوس الکتریکی بالاست و برای حجم تولید بالا بسیار مناسب است. این نوع جوشکاری، آلودگی محیطی کمتری دارد. و براحتی می‌تواند ورقهای نازک حتی کمتر از 0.3 را جوشکاری نماید. با استفاده از دستگاه جوش لیزری در مقایسه با جوش قوس الکتریکی، مصرف انرژی الکتریکی تا 80 در صد کاهش می‌یابد.

دلایل صرفه جویی در هزینه ها

دستگاه جوش لیزری موجب صرفه اقتصادی و افزایش راندمان تولید می‌گردد. کاهش چشمگیر هزینه برق مصرفی و کاهش هزینه سنگ زنی پس از جوشکاری به کاهش هزینه های جاری کمک شایانی می‌نماید.به دلیل عدم نیاز به استخدام نیروی کارمتخصص، هزینه نیروی انسانی نیز کاهش می‌یابد.همچنین با افزایش فوق العاده سرعت جوشکاری، راندمان تولید افزایش می‌یابد.

جوش لیزری و کاربرد آن در صنایع مختلف

امروزه دستگاه جوش لیزری در صنایعی همانند خودروسازی، لوازم خانگی، محصولات آشپزخانه، لوله و اتصالات، تولید مخازن، ساخت آسانسور و ساخت کابینت و قفسه به تجهیزات ضروری مورد استفاده قرار گرفته است.

کدام دستگاه چه ضخامت ورقی را جوش می‌دهد؟

دستگاه های جوش لیزری می‌تواند دارای توانهای مختلف لیزر باشد. این لیزرها با توانهای متفاوت می‌توانند ضخامت های مختلف را جوش دهند.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر